Feeds:
Inlägg
Kommentarer

Posts Tagged ‘billigare ägg med egna höns’

Del 3 i ett av de mest lästa inläggen: Blir det billigare ägg med egna höns?

Det behövs något strömedel i hönshuset. Hönsgödsel är kväverikt och luktar starkt av ammoniak, så något material som håller torrt och suger åt sig ammoniaken behövs. Jag köper svenska foders hackade halm, som har fungerat väldigt bra.

På väg till gödselhögen

I jordbrun väst inköpt på Ullared för 10 år sedan, sonens urvuxna midnattsblå fliströja, slitna jeans och 2015 års modell på gummistövlar från Granngården. Fashion!

Den hackade halmen håller torrt och det blir väldigt lite ammoniaklukt i hönshuset av den. Jag strör med det i botten och så får hönsen lite vanlig halm som de gillar att sprätta i. Kostnaden för halmen blir vintertid 0,2kr per dag och höna. Man kan säkert få tag på billigare strömedel men jag tycker den hackade halmen fungerat bäst. På sommaren är hönorna ute mer, så då går det inte åt lika mycket strömedel. Jag har även provat torv, det fungerade men det blev så mörkt i hönshuset av det och hönorna började värpa direkt på golvet under redena.
De värper gärna där det är lite mörkt och skyddat, så med torven blev det mörkt och trevligt på golvet tyckte de. När jag bytte till den ljusare halmen värpte de direkt i värpredena igen. Jag har också provat med kutterspån men trivdes inte med den. Jag tyckte det för snabbt blev för mycket ammoniaklukt i hönshuset. Bondjäntan däremot har kutterspån i sitt växthus där hon har hönsen över vintern och det fungerar utmärkt där. Vårt hönshus är mindre och jag kan inte hålla på och vända runt så mycket som skulle behövas p.g.a.. mina besvär med nacke och axlar. Halmen förmultnar också väldigt fort så den komposterade gödseln fungerar bra i trädgården.
Så totalt med hönshus, foder och strömedel  så kostar hönsen 1,02 kr per höna och dag.

Vad äggen kostar beror vilken hönsras du har. Har du Lohmanhöns t.ex. som värper nära nog ett ägg per dag, så kostar äggen 1,02kr/st. Jag har sedan våren 2016 höns av olika raser, Australorpington, Welsumer, Creme legbar, Isbar och de värper inte riktigt lika mycket. En del av dem värper ett ägg varannan dag. Då blir kostnaden för de äggen någonstans mellan 1,5 -2 kr per ägg.

20130614-150552.jpg
På pluskontot hamnar gratis gödsel till trädgården och att vi inte behöver lägga tid på att plocka mördarsniglar eller lägga stora pengar på snigelgift. Jag köpte en förpackning med ”Snigelfritt” förra året och har fortfarande kvar av den.
Billigaste äggen i vår mataffär kostar runt 1,33 kr styck men de ägg vi köpte var ifrån ekologiska, frigående höns och kostar 3,50 kr/ ägg och uppåt!
På vårarna kläcker vi fram kycklingar i äggkläckaren eller låta hönsen sköta det själva, så nya höns kommer som vi föryngrar flocken med eller säljer. Av kycklingarna så blir det några tuppar som hamnar i frysen.

Visst är det lite pyssel med dem, tillsyn 2 ggr per dag, vilket bara tar några minuter varje gång och rengöring 1 gång i veckan men fördelarna överväger och personligen tycker jag det är trevligare än TV.
Så, ja för oss med de förutsättningar vi har, så blir äggen billigare. Om det är värt det, är ju upp till var och en att bestämma.

Gunnel

Annonser

Read Full Post »

Del 2. Här fortsätter jag min uträkning över vad våra hönor kostar oss.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Så har vi själva hönsen. Jag köpte en äggkläckningsmaskin från arctichen och beställde avelsägg. Jag har inte räknat med äggkläckningsmaskinen i kostnaden för hönsen. Vanligast är nog att man köper höns eller kycklingar. Kostnaden för en höna beror på rasen och hönans ålder men någonstans mellan 80-150 kr st. Vilken ras man ska välja beror på hur mycket utrymme man har och lite vad man vill ha dem för, enbart för hög äggproduktion eller för både ägg och kött. De höns som finns på hönserierna är framavlade för att värpa 1 ägg/dag på så lite foder som möjligt, de är också mindre så det blir inga stora köttmängder på dem. De hönsen ruvar aldrig, den förmågan är bortavlad och de har också lättare för att bli sjuka, just för att de värper så intensivt.
Det finns en massa andra raser som våra Sussex tex. de är stora, ruvar gärna, ibland lite för gärna eftersom de inte värper under den perioden. Sussex värper 1 ägg varannan dag ungefär. Så finns det dvärghönor som många tycker om att ha, just för att de är så små. Sök runt lite på nätet och läs om dem, så hittar du säkert någon ras som passar dig. Och olika raser värper olika färg på äggen!
Men kom ihåg att kolla med din kommun angående reglerna för att ha höns, om du bor inom tättbebyggt område!

Alla äggfärger

Från höger: Gröna ägg från Isbar, sedan mörkt bruna från Maran, efter dem de aningen ljusare bruna äggen från Brun Lohman, krämfärgade ägg från Sussex, efter dem vita från Spanier och sist det ensamma vita från vår vita Lohman. Så finns det några raser som värper blå ägg, bl.a. Creme legbar.

Tre hönor

Foderkostnaden för våra hönor ligger runt 0.75 per höna och dag. Vi köper Svenska foders ekologiska värpfoder. Havre köper vi från en ekobonde i närheten. Granngården har foder också men deras ekofoder är dyrare än svenska foders. Sedan beror det ju på hur mycket annat de får att äta, matrester från köket tex. Sommartid är foderkostnaden något mindre eftersom de går ute hela dagarna och äter sånt de hittar själva. Då blir äggulan riktigt intensivt gul, av allt grönt de äter ute. Och det är då, under sommaren när hönsen går ute mycket och letar mat själva, som kunderna berömmer oss som mest för hur goda äggen är.

Imorgon kommer sista delen som handlar om strömedel och den totala uträkningen för; Blir det billigare ägg med egna höns?

Read Full Post »

Jag har nu uppdaterat ett av bloggens mest lästa inlägg.

Blir det billigare ägg med egna höns?
Den frågan har jag fått flera gånger sedan vi skaffade höns.
Förutom trevlighetsfaktorn, så gör de nytta, äter små mördarsniglar och snigelägg. Tack för det! Ger utmärkt gödsel till blommor och grönsaker vilket ger ökad skörd i trädgårdslanden.

Tupp på gödselstacken

Grannarna säger att de tycker det låter så trevligt med tuppen  som hörs vida omkring, fast det ingår väl i trevlighetsfaktorn.
Och så äggen! De smakar tusan så mycket mer och godare än köpeägg. Det tycker vi själva och våra kunder. Hönorna förser oss, våra 4 barns familjer och svärmor och svärfar med ägg.  De ägg som blir över ställer vi i en kylväska vid vår tomtgräns, kunderna stannar, tar de ägg de vill ha och lägger pengarna i en kakburk. Det har spridit sig att man kan köpa ägg här, vi har kunder som åker från Norrköping och hit till oss för att köpa ägg, det är dryga milen enkel resa.
Bäst tycker de att det är när hönsen är lösa ute och kommer framspringandes till dem vid vägkanten. ”Jag älskar det här!” skrek en tjej i somras som stannat för att handla. 🙂

Höns i snö

Kostnaden då? Hönshuset gav vi 3000 för, det kommer ju att stå ett tag, 10 år minst (säkert mycket längre). Plus lite elgrejer för ca 500. Vi köpte nät från ”Granngården”att hägna in hönsen med som kostade ca 1500 kr. Nätet är lätt att flytta, och vi kan välja om vi ska hägna in hönsen eller låta dem gå lösa och hägna in trädgårdslanden istället. Från början hade jag 10 hönor men ganska snabbt utökade jag till 20 st. eftersom efterfrågan på äggen ökade. Slår man ut kostnad för hus, nät, el mm på 10 år, delat på 20 hönor så blir den kostnaden 25 kr/ höna och år eller 0,07 kr per höna och dag.

Ett hönshus kan se ut hur som helst. En del har tagit en lekstuga och har dem i. Det behöver vara isolerat och kanske en värmelampa till de allra kallaste vinterdagarna. Hönor är ganska tåliga och tål ganska många minusgrader men skönt är ju om vattnet till dem inte fryser. Vårt hönshus är ca 6 m2 och med de 20 hönorna där så värmer de själva upp ganska bra.
Har man inte lampa ( vanlig lampa, inte värmelampa) hos dem kommer de att minska på värpningen eller inte värpa alls de mörkaste månaderna av året. För att en höna ska värpa max behöver de minst ca 13 timmars ljus/dag. Jag har lampa hos dem, sommartid behövs såklart inget ljus hos dem. I slutet av oktober, november och december har jag bara tänt ca 8 timmar hos dem. Då får de sin viloperiod och ruggar. Sedan ökar jag på ljuset med 15-20 min./dag tills det är uppe i 13 timmar/dag så börjar de sakta värpa igen.

I morgon kommer nästa inlägg.

Gunnel

 

 

 

Read Full Post »

Den frågan har jag fått flera gånger sedan vi skaffade höns.
Förutom trevlighetsfaktorn, så gör de nytta, äter små mördarsniglar och snigelägg. Tack för det! Ger utmärkt gödsel till blommor och grönsaker vilket ger ökad skörd i trädgårdslandet.
Grannarna säger att de tycker det låter så trevligt med tuppen, som hörs vida omkring, fast det ingår väl i trevlighetsfaktorn.
Och så äggen! De smakar tusan så mycket mer och godare än köpeägg.

Kostnaden då? Hönshuset gav vi 3000 för, det kommer ju att stå ett tag, 10 år minst (säkert mycket längre) kan man nog räkna på det. Plus lite elgrejer för ca 500. Vi behöver köpa hönsgårdsnät, Granngården hade rullar för nästan 1000 kr. Och så hönsen/äggen som kostade 250 kr. Det blir 475kr/år, (om man räknar på 10 år) som blir 0,13 kr per höna och dag. Jag räknar med att ha 10 hönor.
Billigare med egna ägg.

Foderkostnaden ligger runt 0.45 kr per höna och dag. Vi köper värpfoder från en liten firma i närheten. Sedan beror det ju på hur mycket annat de får att äta, från köket och sådant de letar reda på själva. Sommartid är foderkostnaden mindre.
Så totalt med hönshus och övrigt inräknat så kostar hönsen 0,58 kr per höna och dag.
Jag har inte räknat med att vi köpte en äggkläckningsmaskin. Köper man vuxna höns får man räkna med en högre kostnad där.
Billigaste äggen i vår mataffär kostar runt 1,33 kr styck men de ägg vi köpte var ifrån ekologiska, frigående höns och kostar 3,50 kr st!
På vårarna kommer vi antingen kläcka fram kycklingar i äggkläckaren eller låta hönsen sköta det själva, så nya höns kommer som vi kan sälja eller föryngra vår egen flock med. Av kycklingarna så blir det några tuppar som hamnar i frysen.
Lite ägg kommer vi nog att sälja, inga stora inkomster direkt men hönsen kommer att vara gratis för oss.
Visst är det lite pyssel med dem, tillsyn 2ggr per dag, vilket bara tar några minuter varje gång, rengöring 1 gång i veckan osv. Men personligen tycker jag det är trevligare än TV.
Så, ja för oss med de förutsättningar vi har, så blir äggen billigare. Om det är värt det, är ju upp till var och en att bestämma.

Uppdatering:
Ytterligare en kostnad som man behöver räkna med är det strömedel man använder till hönsen. Vilken man trivs bäst med och var man kan få tag på det. Jag kommer att skriva om det längre fram.

Ha det bra!

Read Full Post »

Morfar och Mormors gård

Närproducerade sagor

UnderbaraClara

information är som bra kompost, den fungerar bäst när den sprids

No Dig

information är som bra kompost, den fungerar bäst när den sprids

Boäng

information är som bra kompost, den fungerar bäst när den sprids

Från Stockholm till vägens slut

Din guide till livet på landet