I år sätter jag morötter jag sparat från förra året, för att förhoppningsvis få eget frö från dem. Jag sparade 10 st som var stora och fina. De har fått övervintra i sand i en plastlåda i jordkällaren.
Morötter sätter frö andra året. Morötterna kan frysa bort, om de står kvar i landet om vintern blir riktigt kall. Tar man upp dem så kan man se till att det är de finaste morötterna man sparar till fröodling. Låter man dem stå kvar i jorden har man ju ingen koll på vilka som blir morotsföräldrar.
Sorten är ”Autumn King Red Winter”, en sort jag fick en massa frö av från ”Sesam” för 2 år sedan.
Morotsfrö kan man spara i 3-5 år, enligt Runåbergs bok. Så nästa år ska jag odla frö från en annan sort, året därpå från en annan. Så börjar jag om med samma som i år efter det. Om det nu blir så mycket frö att det räcker så många år. För att odla frö från flera sorter samtidigt behövs långa avstånd minst 500 meter mellan morotslanden, annars pollinerar de varandra.
En massa små vita rötter hade redan vuxit på dem, men de var spänstiga och fina, inga mjuka eller ruttna delar på någon av dem, så är de goda också! En riktigt bra sort att spara över vintern!
Ha en bra helg!
Kommer man kunna använda morotsfröna som blir under flera år?
Ja, de håller sig mellan 3-5 år, så blir det bara tillräckligt mycket så kan man det.