Införskaffade en stark lampa från Lantbutiken.se att lysa äggen med. Känns bra att kunna kontrollera äggen innan jag säljer dem.
Lampan fungerar även för att lysa äggen med när vi ska kläcka fram kycklingar i vår. Då är det bra att kontrollera äggen och ta bort dem som det inte är någon kyckling i.
Lite annorlunda att lysa ett ägg i taget mot när jag jobbade på ett hönseri som även packade ägg. Dels packade vi äggen från hönseriet som hade 60 000 höns och så packade vi ägg åt andra äggproducenter. Så runt 100 000 ägg packades på drygt 4 timmar. Ett jobb var då att ”sitta i lysen”. Lysen var en maskin där äggen åkte på band över en stark lampa och dåliga ägg, ägg med blodfläck i eller ägg med spricka i skalet sorterades bort för hand. Inte tungt jobb alls men enformigt och förslitningsskadorna på rygg och axlar infann sig snabbt.
Men med ett ägg i taget ska det nog gå bra.
Det här är ett ägg från sussexhönsen, lite cremefärgat i skalet.
Jag köpte den starka lampan som fungerar även på bruna ägg. Har man bara ägg med vita skal fungerar en vanlig stark ficklampa bra.
Det här är ett ägg från Lohmanhönsen, bruna skal. Här ser det ut att lysa rött om ägget i uppkant men det blir så av den mörkbruna färgen på skalet. Skulle det vara en blodfläck i, så ser man den som en mindre röd fläck i ägget.
Beställde den på måndagen och på onsdagen samma vecka kom den.
Gunnel
Kommentera